Kawka

Kawka Corvus monedula

 

Cechy diagnostyczne: ptak wielkości gołębia. Upierzenie czarne z popielatawą głową i karkiem oraz białymi tęczówkami. Brak widocznego dymorfizmu płciowego. Kawki to ptaki bardzo towarzyskie – często w czasie żerowania widywane są w stadach mieszanych z gawronami.

Środowisko: należy do najpospolitszych ptaków krukowatych spotykanych na terenach zabudowanych.

Okres lęgowy: Do lęgów przystępują wczesną wiosną – na przełomie marca i kwietnia. Miejscem gniazdowania są przede wszystkim budynki. Gniazda zakłada wysoko, często w koloniach. Kawki bardzo chętnie zajmują stropodachy, wszędzie gdzie otwory wlotowe mają więcej niż 8 cm średnicy. Ponadto do najczęściej zajmowanych miejsc należą kominy, strychy i wszelkiego rodzaju szczeliny. Gniazdo buduje z gałęzi, często z użyciem śmieci, papierów, szmat i trawy. Zazwyczaj wyprowadza jeden lęg w roku, młode opuszczają gniazda do końca czerwca.

kaw1

Kawki (fot. Bogusław Sepioł)

Uciążliwość dla człowieka i propozycje ochrony budynków: należy do gatunków uciążliwych. Podczas budowy gniazda kawki mogą zatykać otwory kominowe, co stanowi zagrożenie pożarowe. Aby temu zapobiec otwory kominowe należy zabezpieczać siatką poza okresem lęgowym.

Zastępcze miejsca lęgowe: kawka chętnie zasiedla duże skrzynki lęgowe (typ D) o średnicy otworu wlotowego powyżej 8 cm. Budki najlepiej wieszać na wysokości min. 9 m. w odległości min. 1 m od siebie. Projekty budek oraz dodatkowe informacje znajdują się w zakładce „przydatne”.

Ochrona gatunkowa: w Polsce gatunek jest pod ochroną ścisłą. Jego liczebność spada, głównie z powodu niszczenia dogodnych miejsc lęgowych w zabudowie. Obok wróbla i jerzyka kawka jest najbardziej narażonym gatunkiem w awifaunie miejskiej.

Warto wiedzieć: żerując na trawnikach oraz grządkach kawki przyczyniają się do ograniczenia liczby pędraków, z kolei na targowiskach, chodnikach i przy altanach śmietnikowych – pozostawianych przez człowieka odpadków.

 

kaw3

Dzięki silnemu dziobowi kawka potrafi zniszczyć założone kratki w otworach wentylacyjnych (fot. Maciej Kubicki)

 

kaw2

Stado żerujących kawek (fot. Paweł Grzegorczyk)

Więcej z tej kategorii: « Wróbel Dymówka »
 
 
 
 
 

Joomla Templates by Joomla51.com